Moto chrániče > Prilba a chránič chrbtice - hlavná bezpečnostná výbava motorkárov
Prilba a chránič chrbtice - hlavná bezpečnostná výbava motorkárov
Rok 2015 bol pre českých motorkárov mimoriadne tragický. Štatistiky zaznamenali 90 úmrtí a 360 vážnych poškodení mozgu, miechy alebo končatín.
Mnohým nehodám by pritom zabránili prilby na motorku a chrániče chrbtice, alebo by aspoň zmiernili ich následky. O chráničoch chrbta štatistiky zatiaľ nehovoria, ale prilbu nemalo 5 z 90 usmrtených motorkárov, a takisto 28 ťažko zranených. Pritom trh ponúka mnoho druhov prilieb podľa typov motocyklov - malé a otvorené helmy pre skútre, choppery a Harleye, cestovné prilby (integrálky) a motokrosové prilby, ktoré využijú aj štvorkolkári. Pri nákupe helmy sa rozhodujte podľa typu motorky, veľkosti, materiálu, výbavy, funkčnosti, ale aj vzhľadu a ceny.
Pri výbere chrániča je kľúčová veľkosť. Existujú 3 až 7panelové chrániče chrbtice. Vyžadujte ľahké a tvrdené chrániče, najlepšie priedušné a u motoriek nárazuvzdorné. Zaujímajte sa o atesty chráničov chrbtice podľa prísnych európskych noriem CE-1078 nemeckej skúšobne TÜV-GS.
Ako sa ešte lepšie ochrániť na motorke?
Podľa policajtov je ďalším kritickým bodom viditeľnosť motocyklistov a ich často nepredvídateľné správanie. Bohužiaľ práve motorkári často doplatia na cudzie chyby, konkrétne nedanie prednosti v jazde vodičom auta.
Zaujímavú prevenciu predstavuje aj projekt Učme sa prežiť, ktorým sa organizátori už siedmym rokom snažia znížiť počet a najmä potom následky dopravných nehôd motorkárov. Trénujú ich v prostredí autodromov a polygónov, kde sa účastníci učia bezpečne ovládať ako motorku, tak seba.
Keď to zhrnieme, nehodovosť motorkárov zníži dôsledné nosenie motocyklistických prilieb a chráničov, ich viditeľnosť a čitateľné správanie, prípadne účasť v projekte Učme sa prežiť.
Zdieľajte článok